Lappeenrannan Urheilu-Miehet ry:n historiaa vuosien varrelta

 

1906 Perustava kokous. Seuran nimeksi Lappeenrannan Luistinseura LLS.
1921 Seuran ensimmäiset kansalliset kilpailut.
1922 Seura rakensi talkoilla oman urheilukentän, ns. vanhan kentän.
1926 Eino Penttilä voitti seuran ensimmäisen SM:n. Hän oli myöhemmin keihään ME-mies ja Los Angelesin olympialaisten (1932) pronssimies.
1927 Seuran nimi muutettiin Lappeenrannan Urheilu-Miehet ry:ksi, LUM.
1928 Paavo Nurmi LUM:n kansallisissa kilpailuissa 1500 m 4.25,8.
1929 Ensimmäiset kansainväliset yleisurheilukilpailut sekä ensimmäiset SM-kisat, maastot.
1936 Olavi Suomela Berliinin Olympialaissa kolmiloikan 8. tuloksella 14.72.
1938 Kalle Jalkanen 50 km:n hiihdon maailmanmestari Lahdessa.
1949 LUM jääpallon suomenmestari
1950 Jääpalloilijat perustivat Veiterän
1951 Hiihtäjät ja suunnistajat perustivat Lappeenrannan Hiihtäjät
1951 SM-maastot
1958 Suomi-Viro maaottelu
1962 Kalevan kisat
1963 Kalevi Horppu viisinkertainen suomenmestari sai Unkari-maaottelussa tasavallan presidentin taistelijan maljan.
1964 Bostonin maratonin 1962 kakkonen Paavo Pystynen Tokion olympiamaratonilla 20
1976 LUM:sta yleisurheilun erikoisseura. Pesäpalloilijat perustivat PesäYsit
1980 Kalevan kisat
1981 Pohjoismainen nuorten nelimaaottelu
1983 MM-kisoissa Arto Bryggare hopeaa 110 m:n aidoissa
1984 Olympiakisoissa Juha Tiainen moukarikultaa, Arto Bryggare pronssia
1985 Ensimmäiset Euroopan Yleisurheiluliiton EAA:n kutsukilpailut
1986 MTV Karelia Games ensimmäiset tv-kisat
1987 Ensimmäiset Eliittikisat
1989 SM-viestit, ensimmäinen Prinsessakierros
1990 Seuran ensimmäinen nuorten (19) MM Tommi Viskari, keihäs
1992 Arto Bryggare päätti uran 12 SM:een aidoissa ja edustukseen olympiakisoissa
1993 Karelia Games nähtiin screensport- sateelliittikanavalla
1994 LUM rakensi talkoilla oman sisähallin 200 m:n kiertävine ratoineen Partekin vanhoihin kaivostiloihin
1996 LUM:n 90-vuotisjuhlat
1996 Karelia Games, Daniel Komen ME, 916 000 tv-katsojaa
1997 LUM rakensi talkoilla 1000 istumapaikkaa ja lehdistökatsomon Kimpiseen
1997 Kalevan kisat
1999 SM-kävelyt
1999 Superluokan seura, 5. Kalevan Malja-kilpailussa, 28 SM-mitalia, EVLI Karelia Games, EAA-ranking 13. ja Eliittikisa-ranking 1
2000 45 SM-mitalia, 6. Kalevan Malja-kilpailussa, EVLI Karelia Games Eliittikisa-ranking 1., Lum:n veteraaneille 8 EM-mitalia ja 12 SM-mitalia
2001 28 SM-mitalia, EVLI Karelia Games Eliittikisa-ranking 1.
2002 25 SM-mitalia, EVLI Karelia Games Eliittikisa-ranking 1.
2003 25 SM-mitalia
2004 23 SM-mitalia, EVLI Karelia Games Eliittikisa-ranking 1.
2005 19 SM-mitalia
2006 25 SM-mitalia, 5. Kalevan Malja -kilpailussa
2007 23 SM-mitalia, 6. Kalevan Malja -kilpailussa, LUM järjesti Kalevan Kisat, Ilona Ranta Osakan MM-kisoissa 400m aj. ja 4*100m viesti, Elina Sorsa nuorten EM-22v. Debrecenissä pituudessa ja 3-loikassa, Aku Partanen nuorten MM-17v. Ostravassa. 
2008 21 SM-mitalia, Aku Partanen MM-19v. Puolan Bagdocyzissä 10km kävely
2009 15 SM-mitalia, Juho-Matti Pimiä Torinon EM-hallikilpailuissa 8;s pituudessa, Ilona Ranta Barcelonan EM-kisoissa 400m aj., Aku Partanen EM-19 Novi Stadissa 10km kävelyssä 8;s.
2010 23 SM-mitalia, Lappeenranta Games Eliittikisa-ranking 1., Aku Partanen nuorten MM-19v. Monctonissa 10km kävely 
2011 22 SM-mitalia, Lappeenranta Games Eliittikisa-ranking 1., Aku Partanen nuorten EM-22v. Tsekin Ostravasssa 7;s 20km kävely.
2012 20 SM-mitalia, Ilona Punkkinen (os.Ranta) koti EM-kisat 4*400m viesti

 

   UK Koskimies