Viikkokisat 19.8. Tulokset

Maanantaina kilpailtiin kesän viimeiset viikkokisat kimpisen sinisellä kentällä. Paikalle oli saapunut jälleen runsaasti innokkaita urheilijoita joten kesä sai viikkokisojen osalta arvoisensa päätöksen. Tulokset löydät alta.

Viikkokisat 19.8.2019

P7 40m (-1,2) 
1) Onni Pettinen LappUM 7,83, 2) Miska Heinola LappUM 8,07, 3) Jimi Toronen LappUM 8,38, 4) Eino Ilves LappUM 8,67, 5) Vilho Hämäläinen LappUM 8,82, Manu Mahlavuori LappUM DNS, Lauri Hämäläinen LappUM DNS. 

P7 Pallonheitto 
1) Miska Heinola LappUM 19,56, 2) Vilho Hämäläinen LappUM 17,35, 3) Eino Ilves LappUM 11,50, 4) Jimi Toronen LappUM 11,48, 5) Onni Pettinen LappUM 11,29, 6) Manu Mahlavuori LappUM 7,35, Lauri Hämäläinen LappUM DNS. 

T7 40m 
1) Alisa Ikäheimonen LappUM 8,34, 2) Viola Ukkola LappUM 8,37, 3) Olivia Karhunen LappUM 8,62, 4) Tessa Sipiläinen LappUM 8,73, 5) Nilla Niskanen LappUM 8,89, 6) Iida Lavonen LappUM 8,92, 7) Senni Kilpiä LappUM 9,05, 8) Iina Ekman LappUM 9,16, 9) Pihla Vattukumpu LappUM 9,17, 10) Elisa Olkkonen LappUM 9,24, 11) Kiia Korkealaakso LappUM 9,44, 12) Maija Kangas LappUM 9,48, 13) Matilda Hohlamo LappUM 9,81, 14) Meea Hämäläinen LappUM 9,86, 14) Hilja Vuosalmi LappUM 9,86, 16) Neea Valtonen LappUM10,48, Ella Hämäläinen LappUM DNS 

Erä 1 (-2,0) 
1) Viola Ukkola LappUM 8,37, 2) Nilla Niskanen LappUM 8,89, 3) Senni Kilpiä LappUM 9,05, 4) Elisa Olkkonen LappUM 9,24, 5) Meea Hämäläinen LappUM 9,86, Ella Hämäläinen LappUM DNS. 
Erä 2 (-1,4) 
1) Alisa Ikäheimonen LappUM 8,34, 2) Olivia Karhunen LappUM 8,62, 3) Tessa Sipiläinen LappUM 8,73, 4) Iina Ekman LappUM 9,16, 5) Matilda Hohlamo LappUM 9,81, 6) Hilja Vuosalmi LappUM 9,86. 
Erä 3 (-1,3) 
1) Iida Lavonen LappUM 8,92, 2) Pihla Vattukumpu LappUM 9,17, 3) Kiia Korkealaakso LappUM 9,44, 4) Maija Kangas LappUM 9,48, 5) Neea Valtonen LappUM 10,48. 

T7 Pallonheitto 
1) Olivia Karhunen LappUM 12,12, 2) Alisa Ikäheimonen LappUM 11,20, 3) Iida Lavonen LappUM 10,67, 4) Maija Kangas LappUM 9,83, 5) Hilja Vuosalmi LappUM9,74, 6) Matilda Hohlamo LappUM 9,67, 7) Viola Ukkola LappUM 9,35, 8) Tessa Sipiläinen LappUM 8,35, 9) Senni Kilpiä LappUM 7,99, 10) Pihla Vattukumpu LappUM 7,45, 11) Elisa Olkkonen LappUM 7,40, 12) Iina Ekman LappUM 7,25, 13) Nilla Niskanen LappUM 7,15, 14) Meea Hämäläinen LappUM 6,48, 15) Neea Valtonen LappUM 5,85, Ella HämäläinenLappUM DNS. 

P9 40m 
1) Niko Hallikainen VehkVei 6,94, 2) Sisu Perälä LappUM 7,04, 3) Lenni Ruti LappUM 7,20, 4) Ahto Heinonen LappUM 7,23, 5) Tatu Valtonen LappUM 7,31, 6) Veeti Ukkola LappUM 7,36, 7) Leo Pajari LappUM 7,56, 8) Jasu Olkku LappUM 7,73, 9) Julius Kotsalainen LappUM 8,27, 10) Matias Mahlavuori LappUM 8,35, 11) Tuomas Pokkinen LappUM 8,41 

Erä 1 (-1,8) 
1) Sisu Perälä LappUM 7,04, 2) Lenni Ruti LappUM 7,20, 3) Ahto Heinonen LappUM 7,23, 4) Tatu Valtonen LappUM 7,31, 5) Leo Pajari LappUM 7,56, 6) Jasu OlkkuLappUM 7,73. 
Erä 2 (-1,8) 
1) Niko Hallikainen VehkVei 6,94, 2) Veeti Ukkola LappUM 7,36, 3) Julius Kotsalainen LappUM 8,27, 4) Matias Mahlavuori LappUM 8,35, 5) Tuomas Pokkinen LappUM 8,41. 

P9 Keihäs 
1) Lenni Ruti LappUM 15,44, 2) Veeti Ukkola LappUM 14,22, 3) Julius Kotsalainen LappUM 10,60, 4) Jasu Olkku LappUM 10,45, 5) Sisu Perälä LappUM 8,97, 6) Leo PajariLappUM 8,54, 7) Tuomas Pokkinen LappUM 8,19, 8) Tatu Valtonen LappUM 7,78, 9) Matias Mahlavuori LappUM 5,49. 

T9 40m 
1) Neela Hänninen LappUM 7,32, 2) Elsa Napari LappUM 7,52, 3) Ava Tukiainen LappUM 7,61, 4) Linnea Valkeapää LRV 7,71, 5) Iida Turunen LappUM 7,77, 6) Peppi-Annikki Hämäläinen LappUM 7,78, 7) Aurora Ikäheimonen LappUM 7,85, 8) Juliette Kaplas LappUM 7,87, 9) Vivi Mustonen LappUM 7,90, 10) Aada Korkealaakso LappUM 8,06, 11) Lara Okko LappUM 8,12, 12) Vilma Ilves LappUM 8,14, 13) Aino Hyvärinen LappUM 8,16, 14) Aino Kopsa LappUM 8,35, 15) Ilona Heimala LappUM 8,38, 16) Aili Heinonen LappUM 8,48, 17) Tanja Rissanen LappUM 8,49, 18) Anni Pesu LappUM 8,58, 19) Emmi Vainikka LappUM 8,69, 20) Marianna Tuominen 8,72, 21) Miisa Laukkanen LappUM 8,91, 22) Silja Ilves LappUM 9,16 

Erä 1 
1) Elsa Napari LappUM 7,52, 2) Ava Tukiainen LappUM 7,61, 3) Peppi-Annikki Hämäläinen LappUM 7,78, 4) Aurora Ikäheimonen LappUM 7,85, 5) Vivi Mustonen LappUM 7,90, 6) Aino Hyvärinen LappUM 8,16, 7) Ilona Heimala LappUM 8,38, 8) Miisa Laukkanen LappUM 8,91. 
Erä 2 (+0,0) 
1) Neela Hänninen LappUM 7,32, 2) Iida Turunen LappUM 7,77, 3) Juliette Kaplas LappUM 7,87, 4) Lara Okko LappUM 8,12, 5) Aino Kopsa LappUM 8,35, 6) Aili Heinonen LappUM 8,48, 7) Tanja Rissanen LappUM 8,49, 8) Emmi Vainikka LappUM8,69. 
Erä 3 
1) Linnea Valkeapää LRV 7,71, 2) Aada Korkealaakso LappUM 8,06, 3) Vilma Ilves LappUM 8,14, 4) Anni Pesu LappUM 8,58, 5) Marianna Tuominen 8,72, 6) Silja IlvesLappUM 9,16. 

T9 Keihäs 
1) Neela Hänninen LappUM 9,64, 2) Iida Turunen LappUM 8,66, 3) Vilma Ilves LappUM 8,59, 4) Juliette Kaplas LappUM 8,50, 5) Ilona Heimala LappUM 8,40, 6) Ava Tukiainen LappUM 7,70, 7) Tanja Rissanen LappUM 7,50, 8) Marianna Tuominen 7,43, 9) Aurora Ikäheimonen LappUM 7,19, 10) Peppi-Annikki Hämäläinen LappUM 7,09, 11) Lara Okko LappUM 6,97, 12) Elsa Napari LappUM 6,54, 13) Silja Ilves LappUM 6,14, 14) Vivi Mustonen LappUM 5,25, 15) Anni Pesu LappUM 4,22, 16) Miisa Laukkanen LappUM 4,18, 17) Emmi Vainikka LappUM 3,04. 

P11 60m (-0,5) 
1) Santeri Löppönen LappUM 10,13, 2) Ukko-Pekka Mustonen LappUM 10,75, Eelis Hyvärinen LappUM DNS. 

P11 Kolmiloikka
1) Eelis Hyvärinen LappUM 9,04, Ukko-Pekka Mustonen LappUM NM.

T11 60m 
1) Janette Kaplas LappUM 9,61, 2) Milja Vakkila LappUM 9,63, 3) Jade Hänninen LappUM 9,86, 4) Salla Tarkiainen LappUM 10,04, 5) Malna Heinonen LappUM 10,14, 6) Amanda Aakko LappUM 10,25, 7) Daba Puikkonen LappUM 10,56, 8) Elizaveta Burchina LappUM 10,77, 9) Mette-Maria Kotilainen LappUM 10,78, 10) Aino Pettinen LappUM 10,94, 11) Aliisa Helkilinna LappUM 10,98, 12) Teresa Toivanen LappUM 11,05, 13) Minttu Nousiainen LappUM 11,41, 14) Emilia Tuomenoksa LappUM 11,77, 15) Saimi Silventoinen LappUM14,78, Iida Karhunen LappUM DNS 

Erä 1 (-2,2) 
1) Janette Kaplas LappUM 9,61, 2) Jade Hänninen LappUM 9,86, 3) Salla Tarkiainen LappUM 10,04, 4) Malna Heinonen LappUM 10,14, 5) Mette-Maria KotilainenLappUM 10,78, 6) Aliisa Helkilinna LappUM 10,98, 7) Teresa Toivanen LappUM 11,05, Iida Karhunen LappUM DNS. 
Erä 2 (-1,7) 
1) Milja Vakkila LappUM 9,63, 2) Amanda AakkoLappUM 10,25, 3) Daba Puikkonen LappUM 10,56, 4) Elizaveta Burchina LappUM 10,77, 5) Aino Pettinen LappUM 10,94, 6) Minttu Nousiainen LappUM 11,41, 7) Emilia TuomenoksaLappUM 11,77, 8) Saimi Silventoinen LappUM 14,78. 

T11 Kolmiloikka
 1) Iida Karhunen LappUM 8,59, 2) Jade Hänninen LappUM 8,43, 3) Milja Vakkila LappUM 8,29, 4) Malna Heinonen LappUM 8,27, 5) Amanda Aakko LappUM 8,06, 6) Salla Tarkiainen LappUM 7,19, 7) Elizaveta Burchina LappUM 6,89, 8) Mette-Maria Kotilainen LappUM 6,80, 9) Emilia Tuomenoksa LappUM 6,39, 10) Aino Pettinen LappUM 6,35, 11) Minttu Nousiainen LappUM 6,26, 12) Saimi Silventoinen LappUM 4,58. 

P13 60m (-1,3) 
1) Eelis Hyvärinen LappUM 8,91, 2) Perttu Aakko LappUM 8,95, 3) Tiitus Qvintus LappUM 10,45. 

P13 Kolmiloikka 
1) Perttu Aakko LappUM 8,84, 2) Tiitus Qvintus LappUM 7,97. 

T13 60m (-1,0) 
1) Aino Hannikainen LappUM 9,04, 2) Peppi Pyyhtiä LappUM 9,22, 3) Olivia Valkeapää LrV 9,34, 4) Nella Tuominen TaipKi 9,48, 5) Veera Heinonen LappUM 9,74. 

T13 Kolmiloikka 
1) Hanna Sedig LappUM 9,09, 2) Aino Hannikainen LappUM 8,79, 3) Sara Kyllönen LappUM 8,55, 4) Peppi-Lotta Kotilainen LappUM 8,14. 

T15 100m 
1) Milja Mahlavuori LappUM 13,20, 2) Anne-Karin Kilkki LappUM 13,68, 3) Tytti Repo LappUM 14,01, 4) Hanna Sedig LappUM 14,03, 5) Elisa Hilska LappUM 14,05, 6) Anni Berg LappUM 14,24, 7) Iines Peltonen LappUM 14,37, 8) Rosa Valkendorff LappUM 14,39, 9) Katja Honkanen LappUM 14,40, 10) Sara Kyllönen LappUM 14,43, 11) Sara Vainikka LappUM 14,61, 12) Aino Hannikainen LappUM 14,66, 13) Peppi-Lotta Kotilainen LappUM 15,60, 14) Veera Heinonen LappUM 15,83, Essi Niinimäki LappUM DNS 

Erä 1 (-2,5) 
1) Hanna Sedig LappUM 14,03, 2) Anni Berg LappUM 14,24, 3) Iines Peltonen LappUM 14,37, 4) Rosa Valkendorff LappUM 14,39, 5) Katja Honkanen LappUM 14,40, 6) Aino Hannikainen LappUM 14,66, 7) Peppi-Lotta Kotilainen LappUM 15,60, Essi Niinimäki LappUM DNS. 
Erä 2 (-2,5) 
1) Milja Mahlavuori LappUM 13,20, 2) Anne-Karin Kilkki LappUM13,68, 3) Tytti Repo LappUM 14,01, 4) Elisa Hilska LappUM 14,05, 5) Sara Kyllönen LappUM 14,43, 6) Sara Vainikka LappUM 14,61, 7) Veera Heinonen LappUM 15,83. 

T15 300m 
1) Milja Mahlavuori LappUM 44,83, 2) Anne-Karin Kilkki LappUM 45,06, 3) Anni Berg LappUM 45,84, 4) Rosa Valkendorff LappUM 47,16, 5) Elisa Hilska LappUM 47,90, 6) Sara Vainikka LappUM 48,43, 7) Katja Honkanen LappUM 49,38, 8) Tytti Repo LappUM 49,77, 9) Peppi-Lotta Kotilainen LappUM 49,87, 10) Sara Kyllönen LappUM 52,21 

Erä 1 
1) Milja Mahlavuori LappUM 44,83, 2) Anni Berg LappUM 45,84, 3) Sara Vainikka LappUM 48,43, 4) Tytti Repo LappUM 49,77, 5) Peppi-Lotta Kotilainen LappUM 49,87, 6) Sara Kyllönen LappUM 52,21. 
Erä 2 
1) Anne-Karin Kilkki LappUM 45,06, 2) Rosa Valkendorff LappUM 47,16, 3) Elisa Hilska LappUM 47,90, 4) Katja Honkanen LappUM 49,38. 

P15 Seiväs 
1) Martti Hyvärinen LappUM 412, 2) Aleksi Hilska LappUM 260. 

Nettisivujen kaatumisen jodosta ryhmien julkaisu viivästyy
Talven ryhmät julkaistaan pian!