Viikkokisat 7.8 tulokset

Keskiviikkona kilpailtiin aurinkoisessa säässä kesän neljännet viikkokilpailut alkavan koulutaipaleen kunniaksi. Vuorossa olivat pitkät juoksumatkat, sekä kuulaa ja hyppylajeja.

Seuraavat ja samalla kesän viimeiset viikkokisat järestetään kimpisessä maanantaina 19.8.

Tekniesten ongelmien johdosta juoksulajeissa tehdyt tulokset eivät valitettavasti ole virallisia ja ne merkitään tilastopajaan käsiajanottona (h).

P7 400m
1) Onni Pettinen LappUM 1.40,00, 2) Manu Mahlavuori LappUM 1.40,73, 3) Akseli Nikku LappUM 1.42,00, 4) Eino Ilves LappUM 1.44,14, 5) Lauri Hämäläinen LappUM2.14,00.

P7 Pituus 
1) Onni Pettinen LappUM 2,89, 2) Eino Ilves LappUM 2,33, 3) Manu Mahlavuori LappUM 2,06, 4) Akseli Nikku LappUM 1,90, 5) Lauri Hämäläinen LappUM 1,84, Daniel SuziLappUM DNS. 

T7 400m 
1) Viola Ukkola LappUM 1.44,00, 2) Alisa Ikäheimonen LappUM 1.47,00, 3) Olivia Karhunen LappUM 1.48,00, 4) Nilla Niskanen LappUM 1.48,50, 5) Iida Björkholm LappUM1.48,70, 6) Tessa Sipiläinen LappUM 1.49,00, 7) Senni Kilpiä LappUM 1.51,80, 8) Maija Kangas LappUM 1.58,00, 9) Neea Valtonen LappUM 2.03,00, 10) Vilma Hirvonen LappUM2.05,50, 11) Matilda Hohlamo LappUM 2.06,50, 12) noora pitkänen 2.07,50, 13) Carolia Bohndieck LappUM 2.08,00. 

T7 Pituus 
1) Alisa Ikäheimonen LappUM 2,50, 2) Viola Ukkola LappUM 2,31, 3) Tessa Sipiläinen LappUM 2,23, 4) Olivia Karhunen LappUM 2,18, 5) Nilla Niskanen LappUM 2,12, 6) Senni Kilpiä LappUM 2,11, 7) Matilda Hohlamo LappUM 1,99, 8) Iida Björkholm LappUM 1,95, 9) noora pitkänen 1,90, 10) Carolia Bohndieck LappUM 1,70, 11) Maija Kangas LappUM1,68, 12) Neea Valtonen LappUM 1,66, 13) Vilma Hirvonen LappUM 1,65, 14) Ella Hämäläinen LappUM 0,88. 

P9 600m 
1) Lenni Ruti LappUM 2.07,72, 2) Tatu Valtonen LappUM 2.08,95, 3) Viljami Pitkänen SavitU 2.12,55, 4) Ahto Heinonen LappUM 2.19,65, 5) Veeti Ukkola LappUM 2.24,09, 6) Heppu Iitiä LappUM 2.26,69, 7) Leevi Lehtinen LappUM 2.27,36, 8) Toivo Korttinen LappUM 2.33,82, 9) Matias Mahlavuori LappUM 2.45,55, 10) Gabriel Bohndieck LappUM 2.51,74, 11) Julius Kotsalainen LappUM 3.10,53. 

P9 Pituus 
1) Lenni Ruti LappUM 3,72, 2) Veeti Ukkola LappUM 3,60, 3) Viljami Pitkänen SavitU 3,52, 4) Ahto Heinonen LappUM 3,03, 5) Heppu Iitiä LappUM 3,03, 6) Tatu ValtonenLappUM 2,80, 7) Julius Kotsalainen LappUM 2,69, 8) Toivo Korttinen LappUM 2,66, 9) Matias Mahlavuori LappUM 2,52, 10) Gabriel Bohndieck LappUM 2,40, 11) Leevi LehtinenLappUM 2,25. 

T9 600m 
1) Salla Tarkiainen LappUM 2.25,60, 2) Lara Okko LappUM 2.31,02, 3) Ava Tukiainen LappUM 2.31,39, 4) Ella Villanen LappUM 2.32,09, 5) Tara Kortelainen LappUM2.35,17, 6) Aurora Ikäheimonen LappUM 2.35,70, 7) Juliette Kaplas LappUM 2.37,27, 8) Vilma Ilves LappUM 2.37,87, 9) Aino Kopsa LappUM 2.38,55, 10) Aada Kostiainen LappUM2.49,60, 11) Edla Valkeapää LappUM 2.53,70, 12) Aada Luukas LappUM 3.07,83, 13) Tessa Talvala LappUM 3.17,74. 

T9 Pituus 
1) Salla Tarkiainen LappUM 3,49, 2) Elsa Napari LappUM 3,17, 3) Ava Tukiainen LappUM 2,91, 4) Juliette Kaplas LappUM 2,77, 5) Ella Villanen LappUM 2,71, 6) Aino Hyvärinen LappUM 2,60, 7) Vilma Ilves LappUM 2,58, 8) Vivi Mustonen LappUM 2,49, 9) Aurora Ikäheimonen LappUM 2,40, 10) Aili Heinonen LappUM 2,40, 11) Tara KortelainenLappUM 2,31, 12) Tessa Talvala LappUM 2,30, 13) Lara Okko LappUM 2,28, 14) Aada Kostiainen LappUM 2,18, 15) Edla Valkeapää LappUM 2,17, 16) Aino Kopsa LappUM 2,17, 17) Silja Ilves LappUM 2,07, 18) Aada Luukas LappUM 2,00. 

P11 600m 
1) Aarni Peltomaa LappUM 1.55,00, 2) Santeri Löppönen LappUM 1.56,00, 3) Eelis Hyvärinen LappUM 2.01,00, 4) Ukko-Pekka Mustonen LappUM 2.13,00, Olli HeikkinenLappUM DNS. 

P11 Korkeus 
1) Eelis Hyvärinen LappUM 135, 2) Ukko-Pekka Mustonen LappUM 95, Olli Heikkinen LappUM. 

T11 600m 
1) Iida Karhunen LappUM 1.56,20, 2) Amanda Aakko LappUM 2.15,50, 3) Mette-Maria Kotilainen LappUM 2.22,00, 4) Elizaveta Burchina LappUM 2.22,50, 5) Milja VakkilaLappUM 2.22,80, 6) Laura Pitkänen SavitU 2.23,00, 7) Aliisa Helkilinna LappUM 2.27,00, 8) Aino Pettinen LappUM 2.31,10, 9) Minttu Nousiainen LappUM 2.32,10, 10) Linnea RutiLappUM 2.34,10. 

T11 Korkeus
1) Milja Vakkila LappUM 125, 2) Iida Karhunen LappUM 125, 3) Laura Pitkänen SavitU 120, 4) Aino Pettinen LappUM 105, 5) Aino Napari LappUM 105, 6) Annika Utriainen LappUM 100, 7) Aliisa Helkilinna LappUM 100, 8) Mette-Maria Kotilainen LappUM 90, Elizaveta Burchina LappUM, Amanda Aakko LappUM NH, Linnea Ruti LappUM.

P13 1000m 
1) Perttu Aakko LappUM 3.56,06, 2) Tiitus Qvintus LappUM 3.57,10. 

P13 Kuula 
1) Aleksi Hilska LappUM 12,66, 2) Perttu Aakko LappUM 6,74. 

T13 1000m 
1) Peppi-Lotta Kotilainen LappUM 3.24,77, 2) Tiitu Hjerppe LappUM 3.29,08, 3) Silja Aronpuro LappUM 4.12,89, 4) Eedit Berg LappUM 4.14,54. 

T13 Kuula 
1) Silja Aronpuro LappUM 7,51, 2) Janette Kaplas LappUM 7,12, 3) Eedit Berg LappUM 4,61. 

Seuracup finaali joukkue
Seuracupin yhteinen bussikyyti-ilmoittaudu Sallille ma 29.7 mennessä!