Lappeenrannan Urheilu-Miehet on nyt Tähtiseura

Lappeenrannan Urheilu-Miehet on saanut tunnustuksen laadukkaasta työstään lasten ja nuorten urheilutoiminnassa.  Suomen Olympiakomitea ja Suomen Urheiluliitto ovat myöntäneet LUM:lle lasten ja nuorten tähtiseuramerkin.

Tähtiseura -ohjelman tavoitteena on kehittää suomalaista seuratoimintaa. Toiminnan tunnuksena toimii Tähtimerkki, joka kertoo, että seuran toiminta on kehittynyt tasolle, jossa seuratoimintaohjelmassa määritellyt laatutekijät toteutuvat.

Tähtiseura on Olympiakomitean, lajiliittojen ja liikunnan aluejärjestöjen uusi seurojen laatuohjelma. Tähtimerkki on lupaus laadusta nykyisille ja uusille seuran jäsenille sekä heidän lähipiirilleen ja tukijoille. Tähtimerkki on osoitus modernista, ketterästä ja inhimillisestä toimintatavasta, joka sopii kaikille liikkujille. Se vastaa erilaisten liikkujien tarpeisiin, mutta myös kehittyy heidän mukanaan.

Tähtiseuramerkki myönnetään seuralle, joka täyttää seuraavat kriteerit:
1. Johtaminen ja hallinto (johtaminen, hallinto, viestintä ja markkinointi)
2. Urheilutoiminta (toiminnan linjaukset, urheilijan ja liikkujan polku)
3. Seuran ihmiset (voimavarat ja yhteisöllisyys)
4. Aineelliset resurssit (talous ja olosuhteet)

 

Lisätietoa aiheesta:

Olympiakomitea.fi/seuratoiminta/tahtiseurat

Olympiakomitea.fi/2021/05/03/suomen-olympiakomitea-onnittelee-huhtikuun-uusia-tahtiseuroja/