Tule töihin LUM:lle – Seura etsii toiminnanjohtajaa

Etsimme Lappeenrannan Urheilu-Miehet ry:lle toiminnanjohtajaa

Lappeenrannan Urheilu-Miehet ry (LUM) on vakavarainen yleisurheilun erikoisseura, joka on perustettu v. 1906. LUM on merkittävä kasvattajaseura ja vahva tapahtuma- ja kisajärjestäjä. LUM on vuosien saatossa järjestänyt monia merkittäviä tapahtumia ja yleisurheilun arvokisoja, joista viimeisimpänä hienot Kalevan kisat Kimpisellä kesällä 2019. LUM:n yleisurheilukouluissa on yli 500 lasta ja seuran jäsenmäärä on n. 900. LUM tarjoaa monipuolista yleisurheiluosaamista niin nuoriso- kilpa- kuin kuntourheilussa. Seura on ollut vuosia maamme yleisurheilun kärkiseuroja. 

Haemme seurallemme 

TOIMINNANJOHTAJAA

Työtehtäviin kuuluvat mm.

 • toiminnan kokonaisuuden suunnittelu ja johtaminen johtokunnan linjausten mukaisesti.
 • vastuu seuran myynnin ja markkinoinnin tulostavoitteiden saavuttamisesta vuosittain.
 • vastuu seuran viestinnän kokonaisuudesta sekä yhteistyökumppaneista.
 • tapahtumien ja kilpailuiden järjestämiseen osallistuminen.
 • toiminnan kehittäminen ja uuden ideointi erityisesti talousnäkökulmasta.

Tarkempi tehtäväkuva määräytyy valitun henkilön ominaisuuksien, koulutuksen ja kokemuksen mukaan yhdessä sovittavalla tavalla. Työaika on osittain myös viikonloppuisin tapahtuvaa ja se voidaan määrittää sopimuksen mukaan.

Odotamme sinulta:

 • vahvaa liiketoiminnan perusteiden tuntemusta
 • soveltuvaa koulutusta tai kokemusta myynnin ja markkinoinnin toteuttamiseen
 • markkinointihenkinen työskentelyasenne ja halu tehdä myyntityötä
 • joustavuutta, hyviä vuorovaikutustaitoja, kykyä ottaa vastuuta ja innostaa seuratoimijoita.
 • aitoa innostuneisuutta ja tavoitteellista halua kehittää seuran taloutta ja yleisurheilumenestystä
 • sosiaalisen median osaamista ja sen hyödyntämistä seuran markkinoinnissa

Katsomme eduksi kokemuksen vastaavanlaisista tehtävistä tai alan koulutukset.

Työsuhde on vakituinen ja alkaa sopimuksen mukaan.  

Lähetä vapaamuotoinen hakemus palkkatoiveineen + CV viimeistään 31.11.2022 sähköpostilla toimisto@lum.fi. Lisätietoja antaa tarvittaessa puheenjohtaja Janne Vehmaa puh 050-331 2736. Työ voidaan aloittaa sopimuksen mukaan.  Hakemuksen voi jättää myös osoitteessa Toiminnanjohtaja, Lappeenranta – Visio (visiohr.fi)